MÖBLER / Skåp & hyllor / Skåp 1013398
*
nr 101 3398
SKÃ…P
Jugend, spegel, ek, L66 D50 H197
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 november 2001
kl 16:00:00
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen.
Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau jugend skåp spegel
-
3301 Skåp
1800-tal, senare benställning. Bredd: 71 cm, djup:..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:57
*
SKÃ…P
nr 101 3398
SKÃ…P
Jugend, spegel, ek, L66 D50 H197
Utrop: | 3.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.500 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 november 2001 |
- Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau jugend skåp spegel
-
3301 Skåp
1800-tal, senare benställning. Bredd: 71 cm, djup:..//
Auktionen avslutas
om en vecka
17 juni kl 18:57